Z kraju jednym tchem (#6)

Z kraju jednym tchem (#6)

  • Za dwa tygodnie nasze październikowe premiery. Dzisiaj ruszamy z przedsprzedażą wersji CD – do 26 października wszystkie cztery tytuły nieco taniej. Wśród nich „Sny podróżnika” Zbigniewa Wodeckiego i Orkiestry Rozrywkowej PRiTV w Katowicach, nagrania radiowe Zespołu Jazzowego Zygmunta Wicharego oraz dwa tytuły, o których szerzej poniżej.
  • Wiele krótkich, elektronicznych utworów Krzysztofa Dudy było wykorzystywanych jako ilustracja w programach telewizyjnych i radiowych w latach 80. To jednak tylko część jego bogatej twórczości – w tej samej dekadzie artysta jeździł po Polsce z koncertami w kościołach, na których prezentował rozbudowane, elektroniczne formy „Vivit Olim Homo” i „Radosna medytacja”, niekiedy łączone z innymi tematami. Bywało, że uzupełniał brzmienia syntezatorów o organy piszczałkowe, ale czasami korzystał wyłącznie z własnego instrumentarium – tak było w wypadku dwóch recitali, które zostały zarejestrowane w latach 1984-85. Teraz świeżo odkryte taśmy powracają w postaci płyty „Live”, uzupełniającej wizerunek tego doskonałego, trójmiejskiego artysty.
  • Wydany jesienią 2017 roku „Pretekst” podsumowywał pierwsze półtora roku działalności Orkiestry Rozrywkowej PRiTV w Katowicach pod dyr. Jerzego Miliana. „Bez przesady” kontynuuje tą opowieść, przedstawiając nagrania zrealizowane w latach 1975-76. Znalazło się tu miejsce i dla filadelfijskiego soulu, i klimatów bliskich muzyce funk. Jest też bossa nova, swingująca adaptacja Straussa i kilka ciekawych adaptacji ówczesnych przebojów – w tym wykonany na wibrafonie przez Jerzego Miliana „Hej pomóżcie ludzie” z repertuaru Dżambli i kolejna wycieczka w świat Skaldów. Wszystko błyskotliwe zaaranżowane i wykonane z rozmachem przez jedną z najciekawszych orkiestr rozrywkowych w Europie. Bez przesady!
  • Płyty Zbigniewa Wodeckiego i Jerzego Miliana ukażą się także w wersjach winylowych – daty premier jeszcze nie są potwierdzone. Ukaże się także część nagrań Zygmunta Wicharego – na mocno limitowanej dziesięciocalówce, przygotowanej razem z Miastem Chorzów z okazji 150-lecia Królewskiej Huty (czyli obecnego Chorzowa).
  • Mała czystka magazynowa! Robimy miejsce na nowe tytuły. Dlatego od dzisiaj do poniedziałku dwanaście tytułów w niższych (różnorodnych) cenach – sprawdźcie tutaj.
  • I jeszcze przypominamy o koncertowych wydarzeniach, jakie czekają nas w październiku. 28 października w Łodzi w Wytwórni, w ramach festiwalu Soundedit, dzień z Panem Korzyńskim! Warsztaty dla dzieci, projekcje filmów, koncert Filipa Sojki oraz spotkanie z kompozytorem – szczegóły na stronie festiwalu. Tego samego dnia w czeskiej Ostravie zagrają na jednej scenie, w rozgłośni Czeskiego Radia, dwa zespoły, z którymi regularnie współpracujemy: SBB i Jazz Q.
  • O dziesięcioleciu GAD-a nie zapomnieliśmy. Czekamy na potwierdzenie jednej informacji, żeby ją Wam przekazać. Mamy nadzieję, że już za tydzień. Przepraszamy za usterki.

Na zdjęciu Krzysztof Duda z syntezatorem Moog Prodigy, który na albumie „Live” odgrywa niezwykle ważną rolę.